Власне висловлення

Критерії оцінювання власного висловлення

Посібник від "Освіта.ua" для підготовки до написання власного висловлення


  Тематика власних висловлень

Тема 1. 
Добро має завжди перемагати - це ми знаємо з дитинства. Але ж відомо, що будь-яка перемога пов'язана з певним насильством. Як добро має перемагати в нашому недоброму світі?

Тема 2. 
Людина щосекунди змінює свою планету, утверджується на ній. Прагнучи підкорити природу, ми не маємо часу замислитися про доцільність володарювання над нею. Чи потрібно людині шукати відповідь на питання про доцільність підкорення природи й володарювання над нею. 

Тема 3. 
Любити когось або щось до безтями - це добре чи погано? Відомо, що фанатизм до добра не доводить, він засліплює людину до втрати адекватності. Хоча навряд чи можна любов угамувати, якщо вона спражня...

Тема 4. 
Поширена думка, що ті, хто не досягають цілей, - невдахи. Бажання іти наполегливо до своєї мети, досягати бажаного  позитивно характеризує людину цілеспрямовану та сильну. Часто чуємо: "через терни до зірок", "не зупиняйся за жодних обставин". Чи може найблагородніша мета виправдовувати будь-які засоби? Чи дійсно, якщо зупинитися за крок до мети, виявити слабкість?

Тема 5.
Ми всі живемо в людських спільнотах. Людина є частиною свого народу, одначе особисті інтереси й інтереси народу часто не збігаються. Мислителі всіх епох намагаються зрозуміти: чи залежить особисте щастя від щастя народу.

Тема 6.
Ми не раз чули про те, що не можна все ділити на чорне і біле, не варто впадати в крайнощі, треба бути виваженим і поміркованим. А як тоді бути із зрадою людини, колективу чи цілої країни? Чи можна зраду пробачити?

Тема 7.
Фразеологізм "біла ворона" знає кожен ізмалку. Більшість людей зазвичай надають негативного забарвлення його змісту, хоча словник подає нейтральне тлумачення: той, хто виділяється з-поміж інших чимось незвичайним, зовсім не схожий на інших. Чи легко бути білою вороною й чи можна таких людей уважати сильними?

Тема 8. 
Український учений Юрій Шерех-Шевельов сказав: «В історії не перемагає той, хто діє методами і на рівні свого ворога… Перемагає той, хто приносить вищу ідею». Мов підтримуючи його, Мати Тереза стверджувала: «Нам не потрібні рушниці і бомби. Щоб перемогти зло, нам потрібні любов і співчуття». Та чи всяку несправедливість переможе любов, співчуття та вища ідея? Як має чинити людство, прагнучи гармонії?

Тема 9.
        «Долі не обирають... Її приймають – яка вона вже не є. А коли не приймають, тоді вона силоміць обирає нас», – казав Василь Стус і все, що трапилося з ним у житті, сприймав як дар, що дає йому можливість бути щирим, бути собою. Проте від більшості людей можна почути: «Чому це сталося саме зі мною?» Як потрібно сприймати всі перипетії долі, щоб зберегти свою гідність?
   
       Тема 10.
·        Прислів’я мовить: «Нерозумні вчаться на своїх помилках, а мудрі – на чужих». Увесь фольклор, художня література, фіксування історичних фактів – це спроби передати досвід, здобутий іншими. Саме звідти нас вчать черпати знання й уміння, необхідні в житті. Багато ж хто переконаний, що вчитися можна лише на своїх помилках. Як людина має здобувати досвід, щоб жити повноцінним життям?

Тема 11. 
Сучасний світ став надзвичайно практичним і  прагматичним. Сьогодні багато хто вважає, що успішною може бути лише та людина, яка вміє логічно мислити і діяти за чітким розрахунком. Водночас історія доводить, що всі найуспішніші люди були великими мрійниками.
Що потрібне людині для досягнення успіху в житті?

Тема 12.
Увічливість, вихованість, шляхетність прикрашають будь-яку людину. Але ввічливість може бути сухою, вихованість – поверхневою, шляхетність – показною. Як же відрізнити справжні чесноти від удаваних?

Тема 13
У народі кажуть: не все те золото, що блищить. Ми часто женемося за красивим і блискучим, а згодом, коли ним заволодіємо, не дістанемо від того насолоди. Яка ж краса справжня?

Тема 14.
У житті багатьох людей рано чи пізно настає пора, коли вони покидають родинне гніздо і починають самостійно будувати свою нову родину. А є такі, що живуть з батьками до останнього дня. Щоправда, не завжди в злагоді. Який варіант кращий?

Тема 15.
Часто доводиться спостерігати, як то в тій, то в іншій країні ідуть військові дії. Звичайно, серце стискається, коли бачиш, як вмирають люди. Але багато політологів не вважає війни антигуманним явищем. Вони , навпаки, думають, що завдяки збройним протистоянням проходить природний відбір, утверджуються влада сильного.

Тема 16.
Тепер люди дуже часто покидають рідну землю та емігрують за кордон. Одні заздрять емігрантам, інші вважають їх зрадниками. Ніхто не задумується над тим, чи легко українцям там, за кордоном, можливо, вони туди поїхали, аби їхні діти мали кусок хліба, бо у своїй державі нема можливості заробити. Чи є еміграція зрадою Батьківщини?

Тема 17.
Часто успішними стають люди, які вміють проходити між краплинками дощу, підлаштовуватися під різні ситуації, а іноді іти на компроміс із власною совістю і навіть переступати межу моральності. Чи можна заради успіху (хай лише раз) кривити душею?

Тема 18.
Люди по-різному реагують на образу. Одні свідомо уникають суперечок, інші відстоюють свою позицію, захищаються аж до проявів жорстокості. Є й такі, що ігнорують кривдника, та тоді образи накопичуються і пригнічують людину. Як же все-таки реагувати на образи?

Тема 19.
Український народ завжди відзначався терплячістю. Нас завойовували, над нами знущалися, а ми мовчки зносили це. Хоч іноді терпіння народу вривалося – наслідком ставали народні повстання, але вони частіше закінчувалися поразкою, і життя народу погіршувалося. Як ви вважаєте, чи може терпіння привести людину чи народ до перемоги?

Тема 20
Сучасні люди по-різному дивляться на життя. Деякі вважають, що невід’ємною частиною його є любов, інші ж , навпаки, думають, що вона тільки затуплює розум, заставляє людей страждати, штовхає на необдумані вчинки, що вона-першопричина злочинів і самогубств. Яке значення любові у людському прогресі? 

Тема 21.
Життя кожної людини складається по-різному. Часто можна почути: «Така вже доля, що тут вдієш?». Проте одні намагаються щось змінити у своєму житті, інші ж, навпаки, приймають усе таким, яким воно є, і не докладають жодних зусиль для змін. Чи варто коритися долі?

Тема 22.
У сучасному світі люди будь-якими шляхами стараються досягти успіху й заробити грошей. Іноді їм у цьому сприяють природні здібності, але буває й таке, що, працюючи за покликанням, нічого не досягнеш. Чи потрібно людині, обираючи професію, прислухатись до покликання?

Тема 23.
Прислів’я мовить: «Нерозумні вчаться на своїх помилках, а мудрі на чужих». Увесь фольклор, художня література, фіксування історичних фактів – це спроби передати досвід, здобутий іншими. Саме звідти нас вчать черпати знання і вміння, необхідні в житті. Багато ж хто переконаний, що вчитися можна лише на своїх помилках. Як людина має здобувати досвід, щоб жити повноцінним життям?

Тема 24.
Людина часто пране здобути перемогу. Чи то у навчанні, чи в кар’єрі, чи в коханні, чи в політиці. Але часто трапляється, що, досягнувши бажаного , особа стає зверхньою, гордою, нечесною, і тоді терпить поразку. Хто ж може стати справжнім переможцем?

Тема 25.
Нині практично всі випускники українських шкіл прагнуть вступити до вищих навчальних закладів. Україна має набагато більше університетів, ніж країни Європи. Та чи потрібна вища освіта всім? Можливо, краще бути гарним будівельником або кухарем, праця якого приносить і користь, і задоволення, ніж посереднім юристом або психологом. Усвідомлення цього вимагає також намір України інтегруватись в європейський освітній простір. Чи має змінитися ставлення до вищої освіти в нашому суспільстві?

Тема 26.

Здавна українцям була притаманна скромність. У народі не любили хвальків, а скромних осіб вважили мудрими. Українці також були забобонними, вважили, що їх можуть наврочити, і тому не виставляли напоказ своїх досягнень. Зараз ставлення до цієї риси характеру дещо змінилося, адже скромність і реклама речі несумісні. Викладіть свою думку щодо порушеної проблеми.


Немає коментарів:

Дописати коментар